Umiesz rozróżnić te 2 gatunki? Jeśli nie zabierzemy Cię na wycieczkę do hodowcy alpak, który wszystko Ci wytłumaczy. Będziesz mieć

Alpaka czy lama?

Alpaki są mniejsze i zgrabniejsze od lam. Ważą maksymalnie 85 kg. Są niższe ich wzrost nie przekracza 1 metra w kłębie, a więc nie mierzą w całości więcej niż 1,5 m. Długość życia, w naturze, to ok. 20 lat, w hodowli nawet do ok. 25 lat. Samice są gotowe do rozrodu między 3 a 4 rokiem życia. Ciąża u alpak trwa rok. Rodzi się na ogół 1 potomek, bardzo rzadko zdarza się ciąża bliźniacza. Są też alpaki częściej wybierane do hodowli ze względu na charakter. Są łagodne, szybko się uczą, nie są agresywne, wystraszone ratują się ucieczką. Alpaki mają mniejsze uszy, bardziej okrągły pysk. Wełna alpak jest 1-wartwowa, delikatna. Występuje w 22 odmianach kolorystycznych. Można ją mieszać z innymi rodzajami wełny, farbować. Ciekawostką jest higiena u alpak. Załatwiają się zawsze w 1 miejscu. Dotyczy to całego stada. Jest to duże ułatwienie dla hodowcy. Alpakę możemy zobaczyć na powyższym zdjęciu po prawej stronie.

Huacaya czy suri?

Huacaya czy suri?

Rozróżniamy 2 rasy alpak: Huacaya, dziś ta odmiana stanowi ok.90 % populacji wszystkich alpak. Za czasów prekolumbijskich była jednak w mniejszości. Podboje konkwistadorów zmieniły jednak liczebność tego gatunku. Europejczycy doceniali wprawdzie wyroby z wełny alpak, ale też zdawali sobie sprawę, że przy ich pomocy Inkowie mogą rosną w siłę. W Europie produkowano już produkty z wełny owczej, ale jakością i gatunkiem nie mogły się one porównywać do wyrobów z alpak. Nie mogli więc dopuścić do rozwoju hodowli tych pięknych zwierząt . Alpaki udało się ocalić dzięki hodowli w wysokich partiach gór, gdzie Europejczycy nie docierali. Dziś na terenie Peru hodowanych jest ok. 3 mln alpak, gdzie jeszcze kilkaset lat temu na tym samym terenie liczebność stad wynosiła ponad 40 milionów. Dziś liczniejsza jest odmiana Huacaya. Gatunek ten cechuje mniejsza głowa i mocniejszy tułów, krótsza wełna. Druga odmiana – Suri, jest delikatniejsza. Cechuje ją długa wełna opadająca równo po bokach. Wełna tej odmiany jest dłuższa i delikatniejsza, osiąga nawet 50 cm. Jej wełna porównywana jest z kaszmirem czy angorą. Wełna obu gatunków alpak ma dodatkową zaletę – jest niesamowicie ciepła a jednocześnie bardzo lekka.

Stadko alpak z Otorowa.

Skąd pochodzi alpaka?

Alpaki, to zwierzęta wielbłądowate, pochodzą podobnie jak Lamy z Ameryki Południowej. Były i są nadal hodowane w Andach w Peru, Boliwii, czy Chile. Tam do dziś jest ponad 70 % populacji tych zwierząt. Ze względu jednak na łatwość adaptacji do nowych warunków klimatycznych, stosunkowo małe wymagania w hodowli, przyjazny charakter coraz częściej można je zobaczyć w innych regionach świata. By zobaczyć alpakę nie trzeba więc już jechać na daleką wyprawę. Alpaka jest krewną lamy, a jej protoplastą była wikunia.

Do czego wykorzystuje się alpaki?

Alpaki hoduje się przede wszystkim ze względu na wełnę. Jest ona dużo delikatniejsza i cieplejsza od wełny owczej, nie przepuszcza wody. Jest hipoalergiczna, a to oznacza, że nie uczula, wełna alpak nie zawiera bowiem lanoliny. W Europie głównie ze względu na ich wełnę hoduje się te piękne zwierzęta. Od kilkunastu lat coraz większą popularnością cieszy się również alpakoterapia. Tu wykorzystywane są ze względu na swój charakter. Pomagają dorosłym i dzieciom się wyciszyć, zrelaksować, wywołują uśmiech na twarzy. Alpaki są ciekawskie, inteligente, dają się głaskać, przytulać i lubią kontakt z człowiekiem. Trzeba jednak pamiętać, że przestraszone lub złe, tak jak lamy potrafią opluć. W Ameryce Południowej hodowano je również na mięso.

Alpaki z naszej paki. Otoalpaka Otorowo.

Gdzie można spotkać alpaki?

W Polsce od kilku lat alpaki są coraz bardziej popularne. Nie dziwi więc fakt, że zaczynają być widoczne na naszych pastwiskach. Również w Wielkopolsce można je spotkać, całkiem niedaleko naszego dworu, bo zaledwie 8 km. od nas w Otorowie. Nasi Goście na spotkanie z nimi mogą udać się pieszo lub rowerami i jako nasi Goście otrzymują zniżkę. Serdecznie więc Was zapraszamy do nas i naszych sąsiadów https://www.facebook.com/OtoAlpaka