Niepozorny budynek mieści w sobie muzeum, które bardzo Wam polecam. Jest to jedna z najnowszych atrakcji Poznania, która przykuje uwagę zarówno młodych jak i starszych Turystów. To nasze interaktywne centrum odkrywców nieznanego, czyli

Centrum szyfrów Enigma

Muzeum interaktywne Enigma

Polecam tam pójść z dużym zapasem czasu, oficjalnie mówi się, że czas zwiedzania trwa ok. 2 godzin. Z własnego doświadczenia wiem, że można i prawie cały dzień. Jest to obiekt, który polecam dla dorosłych i dla już czytających dzieci, ze względu na dużą ilość dodatkowych materiałów. Można się tam zabawić w łamacza kodów, rozwiązać niejedną zagadkę. Jeśli będziesz chciał przesłać zaszyfrowaną wiadomość, to tam też dowiesz się jak to zrobić. Nauczysz się wielu szyfrów i wybierzesz odpowiedni dla siebie.

Co to takiego steganografia

Muzeum składa się z 2 części. W pierwszej poznajemy różne kody i szyfry, mamy wiele zadań do wykonania. Możemy zaszyfrowywać i rozszyfrowywać zadania, wysłać własne zakodowane wiadomości. Poznajemy twórców pierwszych zaszyfrowanych wiadomości, klucze do ich rozwiązania. Poznajemy historię steganografii. Czym była owa steganografia? Nauką o komunikacji w sposób zakodowany, czyli taki, by osoby postronne nie odkryły przesyłanej tam wiadomości.

Najstarsza zaszyfrowana wiadomość

Najstarsza znana zakodowana wiadomość, to ta wysłana w 499 roku p.n.e. przez Greka Histajosa do Aristagorasa. Wiadomość wytatuował na ogolonej głowie swego niewolnika, następnie zaczekał by włosy odrosły i wysłał go w podróż. Nie wszyscy jednak mogli czekać tyle czasu, dlatego zaczęto stosować inne wymyślone sposoby. Jednym ze znanych sposobów jest niewidoczny dla oka atrament, informacje ukryte pod haftem – czyliż wiadomości nadawane alfabetem Morse’a, czy wiele innych sposobów. Czasem właściwą wiadomość chowano ukrytą pod znaczkiem na kopercie.

Szyfr FHCDUD

Czy wiesz kto był twórcą tego szyfru? Jest to jeden z najprostszych i pierwszych stosowanych szyfrów na świecie. Posługiwał się on nim w korespondencji ze swoimi przyjaciółmi. Rozwiązanie imienia twórcy jest proste, pod warunkiem, że zna się klucz. To on był najważniejszą częścią, dla chcących przeczytać zaszyfrowane wiadomości. Jeśli jeszcze nie rozwiązałeś imienia twórcy, to rozwiązanie czeka na końcu tego artykułu.

Skytale, mikrokropki

Każda epoka miała własny sposób na ukrywanie strategicznych informacji. Skytale używali Spartanie, były to paski luźno rozrzuconych, na pierwszy rzut oka, liter. Aby odczytać wiadomość trzeba było posiadać odpowiednią laskę. Musiała być ona zarówno odpowiedniej szerokości jaki i długości. Dopiero nawinięty na nią w odpowiedni sposób pasek pergaminu pozwalał na odczytanie wiadomości.

Mikrokropki, zaczęły rozwijać się dopiero w okresie międzywojennym wraz z rozwojem technologii. Było to pomniejszanie napisanej wiadomości, a następnie umieszczenie jej w kropce nad i. By ją przeczytać potrzebny był odpowiedni sprzęt.

Tajemnice nieodryte

Wiele zagadek z przeszłości nasi kryptolodzy już złamali. Są jednak dzieła, wiadomości, nad którymi do dziś męczą się i głowią najtęższe umysły. Jednym z nich jest

Manuskrypt Wojnicza

Był on antykwariuszem i na początku XX wieku odnalazł rękopis uznany za zaginiony. Była to niewielka książeczka napisana w nieznanym języku, nieznanym alfabetem z wieloma obrazkami. Obrazki te pobudzają ludzką wyobraźnię. O czym opowiada ta książka? Jest to do dziś nierozwiązana zagadka. Jest też XIX-wieczny list napisany szyfrem, przez angielskiego kompozytora Edwarda Elgara. W liście tym opowiada o skarbie, który ma być ukryty. Nie odczytano jednak do dziś gdzie i dla kogo jest przeznaczony. Wiadomo tylko, że wart jest ok. miliona dolarów.

Maszyna szyfrująca Enigma

maszyna szyfrująca Enigma

Druga część muzeum poświęcona jest niemieckiej maszynie szyfrującej i 3 wybitnym polskim kryptologom. Jak wiemy właśnie dzięki ich pracy udało się skrócić czas trwania II wojny światowej o około 2, niektórzy mówią, że nawet 3 lat. W tej części muzeum poznamy historię naszych kryptologów, dzięki którym udało się złamać szyfr niemieckiej maszyny szyfrującej. Do tej pory wydawał się on nie do złamania. Byli to Henryk Zygalski, Jerzy Różycki i Marian Rejewski.

Rozwiązanie wcześniejszej zagadki Był to szyfr Cezara. Każda litera miała przesunięcie o 3 miejsca w alfabecie. Czyliż zamiast litery C pojawia się F i tak dalej.

pomnik poznańskich Kryptologów