Kim byli tajemniczy jeźdźcy z Komorowa? Komorowo, to malownicza wioska, która położona jest nad jeziorem Bytyńskim. Mało kto wie, że skrywa przed nami jeszcze wiele tajemnic. Jedną z nich są owi tajemniczy jeźdźcy z Komorowa. Kim byli? Skąd przybyli i jakie funkcje pełnili?

Cmentarzysko w Komorowie

W latach 1974 i 1975 podczas prowadzonych w Komorowie prac wykopaliskowych odkryto nieznane dotąd wczesnośredniowieczne pochówki. W pierwszym z nich znaleziono szczątki dojrzałego mężczyzny, ułożone na plecach na osi wschód – zachód. Przy mężczyźnie znaleziono nóż żelazny w poszewce, wiadro obite blachą i ostrogi. W drugim grobie, kawałek dalej, znaleziono szczątki również z resztkami wiadra i ostrogami. O czym to może świadczyć?

Atrybuty jeźdźca

Cmentarzysko to datuje się na drugą połowę X lub początek XI wieku. Takie znaleziska jak ostrogi, czy wiadro świadczą o wysokiej randze społecznej. Rodzą przypuszczenie, że był to wojownik konny – ówcześni rycerze. Wśród archeologów pojawiło się pytanie, czy byli to przedstawiciele ówczesnego grodu, czy przybysze z innego kraju? Przypuszcza się, że byli to Wikingowie. Co mogłoby świadczyć in plus tej tezy? Owe nieszczęsne wiadra. Ich budowa podobna była do tych pochodzących ze Skandynawii. Groby te usytuowanie na osi wschód zachód również wskazują na możliwość pochówku przedstawiciela kraju skandynawskiego- Wikinga.

Kim byli Wikingowie?

Skąd przypuszczenie, że w Komorowie stacjonowali Wikingowie? Jak wiemy nie od dziś byli to najemnicy. Najemni wojownicy. W trakcie badań Ostrowa Lednickiego odkryto wiele pozostałości uzbrojenia typowego dla Wikingów. Jedna z teorii mówi, że bronili go właśnie najemnicy skandynawscy. Jak mówią historycy i archeologowie mogli oni być w służbie naszych pierwszych władców. Jak wiecie z poprzednich wpisów gród w Komorowie był prawdopodobnie przystankiem w trakcie podróży Bolesława Chrobrego z Ottonem III z Gniezna do Niemiec. Nie jest więc wykluczone, a wręcz prawdopodobne, że stacjonowali tu najemni wojowie konni.

Zagadki pól komorowskich

Komorowo i jego okolice mają do odkrycia przed Turystami jeszcze wiele tajemnic. Jedną z nich spotkać można w poznańskim Muzeum Archeologicznym, a mianowicie słynne wołki bytyńskie. Jest to jeden z cenniejszych eksponatów muzeum. Skąd się wzięły i o czym świadczą opowiem Wam w następnej opowieści.