Zamek Szamotuły

Jednym z flagowych zabytków Szamotuł, obok kolegiaty, jest zamek Górków. Znajduje się on nieopodal centrum miasteczka, w ładnym otoczeniu. Na spokojne zwiedzenie całości z przewodnikiem zarezerwujcie 2-3 godziny.

Wystawa ikon

Dla wielbicieli sztuki sakralnej, jest to nie lada rarytas. W całej Polsce znajduje się raptem kilka tak dużych stałych wystaw. Ikony te są darami ludzi, ale większość z nich pochodzi z odzysku. Co znaczy z odzysku? Są to ikony, które ludzie, niekoniecznie legalnie, usiłowali przewieźć poza granice naszego kraju. Mają one wartość ponadczasową. Gdybyście byli Państwo też zainteresowani kursem pisania ikon, to zapraszamy do nas do dworu Komorowo. Organizujemy weekendowe kursy w małych grupkach, max. 8 osób.

Ikona, to nic innego jak obraz malowany na drewnie, z tym że przygotowanie takiej deski zajmowało i zajmuje do dziś bardzo dużo czasu. Drewno to trzeba oczyścić, później kilkukrotnie zagruntować, nałożyć farbę, złocenia, a na koniec zabezpieczyć. Tu każdy detal ma znaczenie. Liczy się też kolejność poszczególnych etapów pracy.

Ikona muzeum Szamotuły.

Zamek Górków – historia

Dzisiejszy zamek został wybudowany już w połowie XV wieku, wcześniej istniał inny zamek położony bardziej na południe od dzisiejszych Szamotuł. Dziś zamek ten już nie istnieje. Obecny zamek wybudowała rodzina Szamotulskich, ona też sprawowała tu władzę. W 1499 roku natomiast Katarzyna, córka Andrzeja Szamotulskiego wyszła za Łukasza Górkę, wnosząc mu w wianie zamek w Szamotułach. Od tego czasu mówi się o zamku Górków. Przebudował on rezydencję na zamek obronny. Jemu też rezydencja ta zawdzięcza przebudowę. Zamek otaczały mury z basztami i fosa. Po śmierci Łukasza II rezydencja nie miała już tak dobrego, troskliwego właściciela, dlatego zapewne popadła w zaniedbanie. Na szczęście dla rezydencji jednak zlecono remont, zamek miał stać się siedzibą Łukasza III Górki. Dziś z założenia obronnego niewiele zostało, podziwiać jednak możemy Basztę Halszki i typową siedzibę szlachecką wraz z wyposażeniem.

Baszta Halszki Szamotuły

Górkowie

Kim byli Górkowie? Zwiedzając poznańską katedrę nie sposób nie spotkać się z tym nazwiskiem. Jedna z 12 kaplic katedralnych, trzeba też wspomnieć, że jedna z ładniejszych poświęcona jest rodzinie Górków. W nawie bocznej zobaczymy też płyty spiżowe sponsorowane i poświęcone przedstawicielom rodu.

Łukasz II Górka – starosta generalny między innymi Wielkopolski, przedstawiciel magnackiego, potężnego rodu. Nadzorował mennicę Rzeczpospolitej, w swoich rękach posiadał wiele dóbr. Ciekawostką jest, że był znany jako przeciwnik innych wyznań, to na jego życzenie spalono księgi luterańskie w Poznaniu. W poznańskiej katedrze przyjął święcenia biskupie, również za jego pieniądze wybudowano kaplicę poświęcono Górkom. W kaplicy tej warte zobaczenia jest

Łukasz III Górka – wojewoda poznański, przedstawiciel innowierców, w swoich dobrach w Szamotułach stworzył ośrodek myśli reformacyjnej. W swej poznańskiej rezydencji, zamku Górków, na Starym Rynku, dzisiejsze Muzeum Archeologiczne otworzył zbór luterański. Był przedstawicielem Braci Czeskich, a następnie stał się Luteraninem. Przez kilkadziesiąt lat, jak głosi legenda, więził w baszcie swoją żonę Elżbietę z Ostroga. Legenda o czarnej księżniczce jest znana w całej Polsce. Jedno z nielicznych wyobrażeń Halszki zobaczyć można w Poznaniu na malowidle w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej, przy ulicy Głogowskiej. Jest tam przedstawiony również Henryk Sienkiewicz, który przemawia w obronie polskości.