Ciekawym zabytkiem na skalę krajową wartym zobaczenia, a mało znanym jest drewniany kościół świętego Mikołaja w Słopanowie.
Kim był święty Mikołaj
Świętego Mikołaja wszyscy kojarzymy z prezentami, z podarunkami 6 grudnia. Mamy rację. Ale czy znasz historię świętego Mikołaja? Jedna z polichromii w kościele w Słopanowie pokazuje nam jak święty obdarorwuje 3 panny kulami złota. W dawnych czasach posag był koniecznością by móc wyjść za mąż. Biedna panna bez posagu nie miała szans na zamążpójscie. W ten oto sposób święty uratował przyszłość owych panien. Legend i przedstawień świętego w kościele w Słopanowie zobaczyć można w sumie 7. Taka jest też legenda opowiadająca o życiu świętego Mikołaja.
Mikołaj żył prawdopodobnie na przełomie III IV wieku. Był biskupem w mieście Mira, dziś pochowany jest w innym włoskim mieście – Bari. Mikołaj uważany jest za patrona dzieci. Pomaga każdemu, który tej pomocy potrzebuje. Nie wahajcie się więc prosić Mikołaja w każdej sprawie o pomoc. 😉
Kult świętego Mikołaja
Kult świętego Mikołaja w Europie zaczął się bardzo wcześnie. Udokumentowany jest od XV wieku w większości krajów europejskich. Początkowo to mnisi obdarowywali dzieci z biednych rodzin słodyczami, owocami. Prezenty te zostawiali pod drzwiami domów. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na wszystkie klasy społeczne. Święty Mikołaj swoje święto w kościele katolickim obchodzi oczywiście 6 grudnia.
Święty Mikołaj ze Słopanowa
W Polsce do dzisiaj spotkać można ponad 300 kościołów pod wezwaniem świętego Mikołaja. W Wielkopolsce tylko nasz, w Słopanowie. Jest niesamowity pod każdym względem. Jego malowidła są unikatowe na skalę krajową. Nie ma osoby, która by się nim nie zachwyciła, niezależnie czy jest wierząca, czy nie.
Całe wnętrze kościoła pokryto malowidłami. Wiele osób pyta dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Kościół powstał w XVII wieku. W tym czasie w Polsce szerzył się kult świętego. W tamtych czasach ludzie nie potrafili czytać, nie mogli sięgać do pisma świętego, nie mieli dostępu do jego interpretacji. Jedyna metoda by do nich dotrzeć było to pismo obrazkowe. Za takie możemy uznać malowidła na ścianach kościołach. Cały kościół pokryty jest malunkami. Zobaczyć można poza scenami, które ukazują sceny z życia świętego Mikołaja, również sceny z życia świętego Szczepana i świętego Wawrzyńca.
Inne ciekawe malowidła w kościele świetego Mikołaja.
Co jeszcze możemy zobaczyć na ścianach kościoła w Słopanowie? Poza scenami z życia świętego Mikołaja jak otrzymanie insygnii biskupich z rąk Matki Bożej i Chrystusa, czy sceny uratowania biednych panien przed staropanienstwem? Ciekawie przedstawieni są Serafini, czyli aniołowie najwyżsi rangą. Łatwo można je rozróżnić od innych aniołów, mają oni bowiem po 6 skrzydeł.
Inną ciekawą polichromią jest adoracja Trójcy Świętej. Matkę Bożą adorują duchowni, jak i przedstawiciele stanów świeckich. Przy postaciach świeckich namalowano piekło, przy stanie duchownym zaś niebo. W ten sposób przypomina się wiernym jaki mają wybór, którego oczywiście już sami mają dokonać.
Matka Boska Miłosierna – kolejne ciekawe przedstawienie postaci, która rozpościera swój opiekuńczy płaszcz nad wszystkimi ludźmi. Na tym przedstawieniu Matka Boska opiekuje się przedstawicielami wszystkich stanów, niezależnie od ich wiary czy zasobności kieszeni, nikogo nie odtrąca, każdego przygarnia.
Bo nie dolewała
Najciekawszym, czy najbardziej zaskakującym malowidłem jest jednak przedstawienie grzechów na przykładzie karczmarki. Pod chórem zobaczyć można malowidło diabła trzymającego za kołnierz karczmarkę, obok wypisane na wołowej skórze grzechy. Poza takimi grzechami jak obgadywanie, rozmowa w trakcie mszy świętej był grzech najważniejszy nie dolewanie piwa. W ten sposób narażała swoich klientów na picie piany zamiast piwa.
Kościół ten po prostu trzeba zobaczyć, nie sposób go tylko opisać. Zapraszam na wycieczkę, a co jeszcze ciekawego w okolicy można zobaczyć? Przeczytasz tu http://www.dworkomorowo.pl/obrzycko-ziemia-nieznana u, tu http://www.dworkomorowo.pl/duchy-znad-jeziora-bytynskiego