Dąbrówka – żona Mieszka I, naszego pierwszego historycznego władcy. Niewiele wiadomo na jej temat. Jest to kolejna mało znana postać w Poznaniu. O innej poznańskiej, zapomnianej kobiecie możesz poczytać https://dworkomorowo.pl/ludgarda-zapomniana-ksiezna/.

Nieznana jest jej data urodzenia. Była to pierwsza, ale niejedyna żona Mieszka. Wszyscy wiemy, że przybyła z Czech, była księżniczką z rodu Przemyślidów, córką Bolesława Okrutnego. Z niemieckich kronik wiemy, że była oczytana i dobrze wykształcona. To Jej, według części kronikarzy, zawdzięczamy, że jej małżonek zdecydował się na przyjęcie chrztu. (966r) W jaki sposób go do tego nakłoniła? Trzymając z dala od swego łoża. Mieszko żeniąc się z Dąbrówką musiał odesłać cały swój harem, w tamtych czasach świadczący o zamożności władcy i zdecydować się na związek z 1 kobietą. Mało kto wie, że Dąbrówka przyjeżdżając do Poznania nie była bardzo młodą kobietą. Była ona wdową, kim był jednak jej wcześniejszy małżonek tego nie wiadomo.

Dąbrówka ufundowała kilka kościołów. Najbardziej znanym  była kaplica, dziś już nieistniejąca. Mieściła się ona pod dzisiejszym kościołem Najświętszej Marii Panny, na Ostrowie Tumskim.

Co wiemy o samej Dąbrówce? W zasadzie niewiele, nie ma polskich źródeł historycznych, pierwsza kronika, to dopiero Gall Anonim, piszący przecież ponad 100 lat później.

Co wiemy o Dąbrówce?

Wiemy, że była kobietą elegancką, noszącą modne stroje, lubiącą złoto. Na potrzeby dworu, tuż przy palatium (rezydencji) mieściła się pracownia złotnicza, wyrabiająca między innymi złotą biżuterię. Nosiło się wtedy drogie suknie, były one długie, często ze złotymi, bądź purpurowymi obszyciami. Na nogach nosiło się w tym czasie długie, wąskie kalesony robione na szydełku. Na porządku dziennym były też ciasne rękawy, by nie pokazywać nieprzyzwoitych części ciała. Były nimi nadgarstki i kostki.

Zasługi Dobrawy

Ze związku z Mieszkiem pochodzi syn Bolesław Chrobry – pierwszy król Polski.  Z tego samego związku urodziła się Świętosława, późniejsza – żona króla szwedzkiego Eryka.

Dąbrówka zmarła w 977 roku. Nie do końca wiadomo gdzie jest pochowana. Do tej pory mówiło się, że w katedrze gnieźnieńskiej. Ostatnio jednak  archeolodzy coraz częściej uważają, że pod posadzką ufundowanej przez nią kaplicy, na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Dlaczego nie zbadano tego na 100 %? Ze względu na niebezpieczeństwo zawalenia się fundamentów kościoła.

Nie znamy przyczyny śmierci, zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach. Sekretem też jest miejsce pochówku, coraz częściej jako miejsce ostatniego spoczynku podaje się Poznań, kaplicę przy palatium na poznańskim Ostrowie Tumski. Można też jednak usłyszeć, że była to katedra w Gnieźnie. Archeolodzy jednak coraz częściej skłaniają się ku Poznaniowi.

Tajemnice czeskiej księżniczki

Wiemy, że Dobrawa aktywnie uczestniczyła w życiu politycznym, miała też duży wpływ na męża. Mało kto jednak wie, że zawdzięczamy jej rewolucję kulinarną. Włoszczyznę wszyscy kojarzymy z królową Boną, która miała w XVI wieku przywieźć ją nam z Włoch. Jest to tylko bajka powtarzana tak często, że stała się prawdą. Tak naprawdę bardziej odpowiednia nazwa powinna brzmieć “czechizna”. Kapustę i wino między innymi te dwie kulinarne nowinki przywiozła ze sobą do kraju Mieszka Dobrawa, inaczej zwana Dąbrówką.

2 thoughts on “Dąbrówka- żona Mieszka I”

  1. Pingback: Ryksa - Dwór Komorowo

  2. Pingback: Tajemnicza żona Bolesława - Emnilda - Dwór Komorowo

Comments are closed.