Ryksa, to kolejna zapomniana kobieta Poznania. Córka Przemysła II,królowa Polski i Czech. Kobieta z bardzo ciekawym, acz smutnym życiorysem. Nie miała ona szczęścia w miłości. Jest to pierwsza kobieta, której znamy dokładną datę urodzin ( 1 września 1288 r.) i śmierci (19 października 1335) . Urodziła się na zamku w Poznaniu, zmarła i pochowana jest na Morawach, w Brnie.

Mała Ryksa była dobrą partią, nic więc dziwnego,że zaręczona została dość wcześnie, bo zaledwie w wieku 3 lat. Pierwszym narzeczonym był  Otton Brandenburski. Nie doczekała jednak zaślubin z powodu śmierci narzeczonego. Kilka lat po śmierci Ojca (1295 roku), wyszła za mąż za Wacława II, który koronował się na króla polskiego, Ryksa zaś jednocześnie stała się królową Czech. Wacław od swej żony starszy był o 18 lat, nie nacieszył się jednak długo małżeństwem.  Zmarł zaledwie po 2 latach. Zostawił on Ryksie całkiem pokaźną sumę tak zwanej oprawy wdowiej. 

Femme fatale średniowiecza

W ten oto sposób Ryksa znów mogła stanąć na ślubnym kobiercu. W 1306 roku poślubiła Rudolfa Habsburga. Rudolf jak donoszą kroniki zakochany był w swojej młodej, zaledwie 17-letniej żonie, małżeństwo to jednak też nie trwało długo, zaledwie rok. W ten sposób niespełna 19-letnia Ryksa drugi raz stała się wdową, z kolejną pełną sakiewką odprawy wdowiej. 

Kolejnym wybrankiem, już tym razem płynącym  z serca Ryksy, był Henryk z Lipy. Nie miała znów szczęścia, nie mogła wyjść za niego za mąż, dzieliła ich różnica społeczna.  Nie przeszkadzało to naszej Ryksie w romansie. Był to najdłuższy ze związków, trwał do połowy 1329 roku, został przerwany śmiercią Henryka. Ta śmierć spowodowała załamanie u naszej bohaterki, która wstąpiła do klasztoru, którego nie opuściła przez długie lata, bo aż do swojej śmierci w 1335 roku. 

Chcesz więcej informacji o zapomnianych Poznaniankach? Zerknij tuhttp://www.dworkomorowo.pl/dabrowka-zona-mieszka-i

lub tu http://www.dworkomorowo.pl/ludgarda-zapomniana-ksiezna

lub tu Halszka – Czarna księżniczka

2 thoughts on “Ryksa”

  1. Pingback: Tajemnicza żona Bolesława - Emnilda - Dwór Komorowo

  2. Pingback: Wilhelm i Eliza - Dwór Komorowo

Comments are closed.