Tajemnicza żona Bolesława Chrobrego – Emnilda

Emnilda- czy wiesz kim była, skąd pochodziła? Jest to jedna z wielu zapomnianych postaci. 3 żona Bolesława Chrobrego, matka króla Polski Mieszka II.

Kim była, skąd pochodziła historycy spierają się do dziś. Jedni mówią, że z Pomorza, inni z okolic dzisiejszego Berlina, jeszcze inni, że była córką księcia Dobrmira, ale gdzie było jego królestwo tego już nikt nie umie wskazać. Inni jeszcze mówią, że była to córka księcia krakowskiego. Skąd przybyła, sądzę ze ze 100 procentową pewnością nie dowiemy się już nigdy.

Co o niej wiemy? Też niewiele, polskie źródła pisane o Enmildzie milczą, żadnych informacji nie ma, co nieco donoszą o niej kronikarze państw ościennych.

Co o niej wiemy? Też niewiele, polskie źródła pisane o Enmildzie milczą, żadnych informacji nie ma, co nieco donoszą o niej kronikarze państw ościennych.

Wiemy, że oboje z Bolesławem mieli okolo 20lat jak się pobierali. Bolesław był wtedy jeszcze następcą tronu. Było to pierwsze małżeństwo Bolesława zawarte nie na życzenie Ojca ( Mieszka I), a podjęta własna, przemyślana decyzja. Pierwsze żony Bolesław odesłał do domu, co w owym czasie oznaczało nic innego jak rozwód.

Emnilda – matka Mieszka II

Imienia pierwszej żony nie znamy do dnia dzisiejszego, jest tylko wzmianka w kronikach,o jej odesłaniu. Druga żona, księżniczka węgierska, też została odesłana, choć z nią miał już Bolesław syna – znanego nam z historii – Bezpryma.

Enmilda miała z Bolesławem 5 dzieci, w tym 3 córki, Regelindę , pozostałych 2 imion nie znamy. W owym czasie nie zanotowywano ani dat urodzenia, ani imion dziewczynek. Wiemy, że dożyły one wieku dojrzałego i 1 z nich była przełożoną w klasztorze, ale o tym w którym, tego kroniki już nie donoszą. Była to w każdym bądź razie 1 polska zakonnica.

Małżeństwo Bolesława z Enmildą przetrwało 30 lat, do śmierci żony Bolesława. Było dość zgodna para. Enmilda nieraz musiała uspakajać znanego z gwałtownego charakteru Bolesława. Miała na niego dobry sposób. Aby uspokoić męża i złagodzić jego wyroki, często stosowała kobiecy wybieg. Doskonale znała techniki uwodzenia i pochlebstwa, które często stosowała. Była ona równie ambitna jak jej mąż, wspierała go w wielu decyzjach, pomagała w ich wprowadzaniu do życia. Brała udział w naradach, również tych dotyczących państwa. Często też rozstrzygała spory.

Mówi się, że z wszystkich 4 małżeństw Bolesława było to jedyne zgodne i udane małżeństwo. Enmilda za swojego życia zdążyła jeszcze doprowadzić do małżeństwa Mieszka II z Rychezą, kolejną wartą poznania postacią, ale o niej będzie kolejna historia.

Podoba Ci się ta historia? Chcesz więcej? Zajrzyj też tutaj: http://www.dworkomorowo.pl/ryksa/ lub tu: http://www.dworkomorowo.pl/dabrowka-zona-mieszka-i lub tu http://www.dworkomorowo.pl/ludgarda-zapomniana-ksiezna

1 thought on “Tajemnicza żona Bolesława – Emnilda”

  1. Pingback: Czarownice z Poznania - Dwór Komorowo

Comments are closed.